Bizi Takip Edin
 
Annelerle.com
Annelerle

Çocukların Yaşına göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara ayakkabı alırken ayağında yapısal bozukluğa neden olmamak için uygun ayakkabı seçimi önemlidir.  Çocukların hızlı büyüme dönemlerinde her 3-4 ayda bir yeni ayakkabı ihtiyacı olabilir.  Çocuklar yürümeye yeni başladıklarında çıplak ayakla ya da çorapla yürümelerine izin verilmesinde fayda vardır.  Böylece ayak kaslarının gelişir, güçlenir ve ayak parmakların kavrama özelliğini kazanır.

Ayakkabının Malzemesi

  • Çocuğunuz için seçtiğiniz ayakkabı hafif, yumuşak ve esnek olmalıdır. Tabanı düz olmalı ve kaymamalıdır.
    Tabandaki destekleyici mantar taban, çocuğun kendi kendini dengelemesine ve sağlıklı bir ayak gelişimine engeldir.
  • Ayakkabı ayağı terletmemeli, ayaktaki nemi dışarı geçirecek şekilde hava geçirmelidir. Hava geçirirken suyu da geçirmemelidir. Özellikle spor ayakkabı seçiminde bu husus göz önüne alınmalıdır.  9 ay ve 3 yaş arası çocukların ayaklarının fazla terlediği akılda tutulmalıdır.
  • Ayakkabının ilk denediği andan itibaren rahat olmalıdır.  Rahat etmesi için giyilmesi ve ayakkabının genişlemesi gerekiyorsa muhtemelen yanlış bir seçim yapıyorsunuz.
  • Ayakkabı tabanı avuç içiniz gibi yumuşak, ayakkabı hafif olmalıdır. İlk yürümeye başladığında bileğini de saran ayakkabıları tercih etmelisiniz. 

Doğru Numara Seçimi

Çocuğunuza ayakkabı alırken doğru numara seçimi çok önemlidir, çünkü çocuk ayağı çok yumuşak olduğundan ayakkabı ayağı sıktığında bunu size iletmez. Yanlış ayakkabı ve numara seçimi ayağının sağlıksız bir şekilde gelişmesine yol açabilir.

  • Çocuk ayakkabısını aynen kendi ayakkabınızı seçtiğiniz gibi, sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. Çünkü çocukların da ayakları gün içinde şişebilir.
  • Çocuğunuz yanında olmadan onun için ayakkabı satın almayın.
  • Seçtiğiniz ayakkabının çocuğunuzun ayağına tam olarak olup olmadığını, çocuğunuz ayaktayken, ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak kontrol edebilirsiniz. ayakkabının burnu ile arada 1 cm boşluk olmalıdır.  Daha güvenilir bir yol ise, çocuğunuzun çıplak ayağını bir kartona çizerek, kalıbını çıkarmaktır. Her ayak için farklı şablon çizerek, en uzun ayak parmağından 1 cm mesafe bırakarak çizdiğiniz şablonu kesin. Hazırladığınız şablonu ayakkabının içine deneyerek ayakkabı seçebilirsiniz.
  • 3–6 yaş arasında, çocukların ayak numaraları yılda 2 veya 3 numara büyür.
Tarih: Perşembe, Aralık 3rd, 2009
Yazı Kategorisi: Çocuk Sağlığı, Sağlıklı Yaşam ve Beslenme

Yazar Hakkında

Bu sitede yayınlanan yazılar site sahibinin yazılı izni olmadan, kısmen dahi olsa kullanılamaz. Sitede yer alan yazı, haber ve makaleler bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz.

Bir Yorum Ekleyin