Bizi Takip Edin
 
Annelerle.com
Annelerle

Birlikte Ne Oynayalım? 0-1 Yaş Çocuk Oyunları

Bebekler ve çocuklar içinde yaşadıkları dünyayı, etraflarında olan biteni öğrenmeye heveslidir ve çok hızlı öğrenirler. Süper bir bebek, bir dahi yaratmaya çalışmayın; sadece birlikte kaliteli zaman geçirerek bu bir daha geri getiremeyeceğiniz anları bebeğiniz için faydalı hale getirin.

Bugün uzmanlar bebeklerin etraflarında olan biteni anlamak için çevresini gözlemleyip anlamlar çıkardığını biliyor. Aslında bu bilişsel düşünmedir. Bebeğiniz etrafını inceler, gözlemler, denemeler yapar, hata yapar ve keşfeder. Sürekli olarak bir oyuncağını yere düşürdüğünde, aslında sebep-sonuç ilişkisini öğreniyordur ve bu bilişsel bir beceridir. Eğer anne baba olarak onların bu öğrenme dürtülerini anlarsak, daha sabırlı ve anlayışlı olabiliriz.

Oyun en iyi öğrenme araçlarındandır. Bu dönemde çocuğunuzla oynayacağınız basit oyunlar aracılığıyla, şekilleri, yeni kelimeleri öğrenebilir; iletişim becerilerini geliştirirler. Bebeklerinizle birlikte yaptığınız aktivitelerinizde sadece bebeğinizi motive etmekle kalmayın, kendine ve etrafındaki kişilere güven duygusu geliştirmesi için de çaba sarf edin. Bunu nasıl yapacaksınız? Öncelikle ses tonunuz, kelimeleriniz, yüz ifadeniz ve sevgiyle dokunarak. Bunlar güven duygusunun gelişmesine yardımcı olacaktır. İlgisini çekecek bir ortam oluşturmak, gözlemlemek, cevap vermek ve olumlu davranışlarını övmek, öğrenme yetisini pekiştirecektir. İşte bir yaşına kadar bebeğinizle birlikte yapabileceğiniz aktiviteler:

Görme ve dokunma duyusunu harekete geçirecek renkli ve değişik materyaller kullanın, dokunarak öğrenmesine izin verin

Sizi, saklandığınız yerden bulmaya çalışmak veya sizden saklanmak çok hoşuna gidecektir. Sizi kolaylıkla bulabileceği bir şekilde saklanın, böylece kazandığı başarıdan dolayı mutlu olacak ve kendine güveni artacaktır. Sizden saklanmaya çalıştığında da onu bulmakta zorlanıyormuş gibi davranın ve bir süre için aramayı sürdürün. Saklandığı köşede sizin onu arayışınızı büyük bir neşeyle izleyecektir.

Kırılmayan aynalarla birlikte oynayabilirsiniz.

Eline geçirdiği nesneleri ya da oyuncakları yere fırlatmaktan ve sizin bunları ona geri vermenizden çok hoşlanır.

Boş kutuların içine nesneler doldurun. Bunları boşaltmaktan zevk alırlar.

Birlikte kitaplara bakın, resimlere bakarak hikaye anlatın. (bazı çocuklar bu dönemde kitaplara bakacak kadar sakin olamazlar, üzülmeyin çabalarınız karşılıksız kalmayacak ileride mutlaka uğraşlarınızın karşılığını göreceksiniz)

Kendi yapabileceğiniz ya da hazır alabileceğiniz yavaşça hareket eden oyuncaklarla oynayın. Hem ilgilerini çeker hem de merak uyandırır.

Şarkı ve müzikten faydalanın. Sesiniz veya müzikle oyunlar uydurun. Söylediğiniz şarkılara birlikte hareketlerle eşlik edin.

Patiklerine minik ziller takın. (Zilleri takı malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz)

Sık sık dışarı açık havaya çıkın. Açık havada duyduğunuz sesleri birlikte taklit edin. Kuş, kedi vs.

Banyolarınızı eğlenceli bir aktiviteye dönüştürün. Suda oyunlar oynayın

Cee-e ve parmak oyunlarını severler.

Sakladığınız nesneleri bulmasını isteyin. Tabi yakın ve kolay yere sakladığınız nesneleri.

Deneysel düşünmeyi teşvik eden oyuncaklarla oynayın. Örneğin büyük yumuşak toplar (topu karşılıklı birbirinize yuvarlayın), kucağına alabileceği yumuşak sevimli hayvan ya da bebek figürleri, yumuşak büyük bloklar, kurmalı peşinden emekleyebileceği oyuncaklar.

Vücut parçalarını sorduğunuzda işaret etmesini isteyebilirsiniz. “Burnunu göster” gibi.

Plastik bardaklar altına sakladığınız oyuncağı bulmasını isteyebilirsiniz.

Tarih: Perşembe, Kasım 26th, 2009
Yazı Kategorisi: Zeka Gelişimi, Zeka Geliştirici Aktiviteler

Yazar Hakkında

Bu sitede yayınlanan yazılar site sahibinin yazılı izni olmadan, kısmen dahi olsa kullanılamaz. Sitede yer alan yazı, haber ve makaleler bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz.

Bir Yorum Ekleyin