Bizi Takip Edin
 
Annelerle.com
Annelerle

2-3 Yaş Çocuklar için Oyuncak Seçimi

0-2 yaş döneminde avucu ile kavrayabileceği ebattaki oyuncakların yerini, ilerleyen aylarda hareket ettirebileceği dış dünyayı tanıması ve deneyim kazanmasına yardımcı olan oyuncaklar almalıdır. Bu yaşta daha karmaşık oyuncaklarla oynayabilir, üç tekerlekli bisiklete binebilir. Taklit oyunları oynar, oyuncak telefonda sevdiklerini arar onlarla konuşur,  çünkü hayal dünyaları gelişmiştir.  Basit sanatsal faaliyetlere başlayabilir. Legolar, üstünü soyup tekrar giydirebileceği bebek ve ya hayvanlar, yap-boz, pastel boyalar, tebeşir, üç tekerlekli bisiklet bu dönemin sevilen oyuncak ve araç-gereçlerindendir.  Boş kutular bile bu yaş gurubu için oyun nesnesi olabilir.  Ayrıca her oyuncak farklı bir becerini geliştirir. İki yaşında bütünü parçalara ayırmak, kutuyu doldurup boşaltmak, kule ve köprü yapmaktan zevk alan çocuğun ilgisini çeken diğer oyuncaklar arasında mutfak eşyaları, farklı boyutlardaki plastik parçalar, saçları ve elbiseleri olan bebekler ve arabalar yer alır. Sonraki dönemlerde anne babasını taklit etmeye başlayan çocuk için minyatür marangoz ya da mutfak setleri gözde oyuncaklardır. Oda takımları, kova-kürek gibi oyuncaklar da ilgi çekicidir.

2-3 yaş arası çocuklar sürekli hareket halindedir.  Uyanık oldukları zamanın çoğunu oyun oynayarak geçirirler.  Takla atabilir, topa tekme atar, bedensel olarak gelişmiştir.  Yeni oyunlar yaratır ve bu oyunları uygular.  Etrafındaki nesnelerin nasıl çalıştığını merak ederler.  Asıl ilgi alanı hala anne baba olmasına rağmen, diğer çocuklarla da ilgilenmeye başlar ancak 30  ya da 36. aydan itibaren onlarla oynamaya başlar, şimdilik paralel oyunu tercih ederler: yan yana ama her çocuk kendi oyununu oynar.  Diğer bir deyişle, başka çocuklarla aynı ortamda oynamayı sever, ancak hala birlikte oynamaz. Diğer çocuklarla etkileşim içindedir, ara sıra bir araya gelir birlikte oyun denemelerinde bulunurlar ancak bunlar itiş kakışla biterse endişelenmeyin.  Yetişkin müdahalesi olmadan sorunlarını kendi aralarında gidermeleri gelişimleri açısından önemlidir.  Birlikte oyunu 1 ya da 2 saatle sınırlandırmaya gayret edin.

2-3 yaş döneminde sosyal becerileri öğrenmeye başlar.  Evcilik, bakkalcılık, postacılık ve doktorculuk oyunlarında çeşitli kıyafetlere girip, canlandırmayı sever. Bu dönemde çocuk, hayal gücüne dayanan oyunlardan hoşlanır. Oyuncakları ile konuşur, onlara kızıp bağırabilir.

Dil kullanımı, el-göz koordinasyonu, el becerileri ve denge duygusu gelişmektedir.  Merak en önemli belirleyicisidir bu yaş grubunun.  Bu yüzden gerçek dünyayı anlayabilecekleri ve öğrenmelerine yardımcı olacak, grup oyununu teşvik edecek oyuncaklar verin.  Bu dönemde, büyüklerin dünyasına ait objeleri, minyatürleri ile algılayıp, kurgulayarak, büyüklerin dünyasını tanımaya ve öğrenmeye çalışır.  Kendi “dünyalarını” yaratacakları ve deneyim yaşayabilecekleri oyuncaklardan yana tercihinizi kullanın. 

Bazı oyuncaklar tek şekilde oynanabilir, bul-tak kovalarda silindir sadece tek bir boşluktan içeri atılabilir.  Bu da çocuğun yaratıcılığını geliştirmez.  Bu dönemde çocuğun oyun malzemeleri; sorun çözmeyi, yaratıcılığı ve duygularının arıtılmasını, yansıtılmasını destekleyici oyun hamuru, kil ve inşa blokları gibi “yapılandırılmamış” oyun araçlarından oluşabilir.  Çünkü inşa bloklarıyla her defasında farklı bir şekil yapacaktır.  Ayrıca sosyal becerilerinin ve diğer çocuklarla oynama isteği geliştiği için birden çok çocukla oynanabilecek oyuncakları alın.  Örneğin oyun hamurları iyi bir seçimdir çünkü hem yaratıcılığı geliştirir hem de renkleri ve şekilleri öğretmede kullanılabilir.  Ayrıca el kaslarının güçlenmesini sağlar.

 Bebek evleri, kuklalar, sanatsal materyaller de iyi seçimlerdir. Oyuncağın güvenli olmasına dikkat edin.  Yaşına uygun bir oyuncak değilse zaten güvenli de değil demektir.

 

İki yaş civarında parmaklarını daha etkin kullanmaya başlayan çocuklar daha çok her iki ellerini de kullanarak hareket eden, her seferinde değişik şekle giren, büyük parçalı oyuncaklarla oynayabilirler. Bu yaştan itibaren oyuncaklarda çok fonksiyonluluk önem kazanır. Bebek, araba gibi tek fonksiyonlu oyuncaklar da dramatizasyonun öğrenilmesi açısından önem taşır ama bu yaştan itibaren tek fonksiyonlu oyuncağa alıştırılan çocukların ileride zihinsel çaba gerektiren oyun ve oyuncaklardan kaçındıkları bilinmektedir. Bu nedenle iki yaştan itibaren çocukların değişik boy, biçim ve renklerdeki değişik türde blok, lego v.s gibi inşa oyuncaklarıyla tanıştırılmaları gerekmektedir.  Kendilerinin harekete geçirdiği hareketli ve sesli oyuncakları severler. Nesnelerin özelliklerine ve niteliklerine dikkat etmeye başlarlar.  Çok parçası olan ve her biri ayrı hareket eden/ettirilen oyuncaklar.  Artık çok hareketli oldukları için onların da kaldırıp taşıyabileceği ağırlıkta parlak bol renkli sağlam kolay kırılmayan oyuncaklar. Zehirli madde içermeyen materyallerden hazırlanmış, sivri tehlike yaratbilecek olmayan, etini tırnağını vs sıkıştırıp zarara vermeyecek oyuncaklarla oynamasına dikkat edin.

Bu dönemde hangi oyuncakları alabiliriz?

 • İtilen &çekilen oyuncaklar; iple çekilen araba vs., bebek arabaları, tren. itmeli ve çekmeli tekerlekli araçlar
 • Taklit oyunları oynayacağı oyuncaklar: Gerçek hayatta yetişkinlerin kullandığı aletlerin benzeri oyuncaklar mutfak araç gereçleri, oyuncak elektrikli süpürge, çim biçme makinasi, oyuncak el arabası   
 • Basit bilmeceler ve tahmin oyunları (hayvanları, ağaçları, çiçekleri bilmesi gibi),
 • Çocuğun yetişkin becerilerini kazanmasına yardımcı olan oyuncaklar: küçük süpürge, faraş, küçük tencere, tabak, fincan gibi ev işi araçları, tahta veya plastikten çekiç, kerpeten, tornavida gibi araçlar,
 • Üzerine binebileceği oyuncaklar; traktör,  üzerine binilen zıplayan toplar
 • Üç tekerlekli bisiklet (2 ½ yaşından itibaren)
 • Yapı&inşa malzemeleri; bloklar
 • Az parçalı bul-yap (2- 2 ½  yaş arası 4-5 parçalı; 2 ½ – 3 yaş arası 6-12 parçalı)
 • Resim ya da renk dominoları
 • Kitaplar; kalın karton sayfa ve kapaklı, kısa basit tekrar ve tanıdık nesnelerden oluşan hikayeler, renkli, az detaylı basit resimlerle çizilmiş.  Hikaye okunmasından hoşlanır.
 • Hareketli (3 boyutlu) kitaplar
 • Gizli resimleri olan kitaplar (Resimdeki pencereyi açtığında arkasında çocuk çıkan vs.).
 • Su ve kum oyunları: 2 yaşından itibaren Kum ve su temel oyun malzemesi olarak kabul ediliyor.  Su çocuğa deneyim ve keşif olanakları sağlar.  Bu sayede utangaç çocuk uyarılıyor.  Su çocuğun dikkatini bir konu üzerinde uzun süre toplamasına da yardımcı oluyor böylece saldırgan çocuk sakinleşiyor. Su, kum, kil gibi doğal oyun malzemeleri, çocuğun dokunma duygusunun gelişimine, deneyim ve keşif olanaklarının sağlanmasına,  yardımcı olur.  Küvette oynayabileceğiniz oyuncaklar; su değirmenleri vs.
 • Yumuşak peluş oyuncaklar: Çocuğun yatağında kendini güvende hissetmesini sağlayabilir ayrıca iletişim ve dil becerisinin gelişimi açısından da yararlı olabilir.  Müzikli sesli olanları da vardır.
 • Müzik enstrumanları: tüm ritim enstrumanları (zil, darbuka, vs), düdük &korna (2 ½ yaşından itibaren)
 • Sanatsal malzemeler: boya kalemleri, sulu boya (fıçanın sapının kısa ve küt olmasına özen gösterin), parmak boyası, ucu küt keskin olmayan makaslar ve kağıtlar, renkli çıkartmalar, oyun hamurları, kil, renkli elişi kağıtları ve çıkartmalar.  Sanatsal & el becerileri aktivitelerinde ortaya çıkan üründen çok, yapım aşamasının çocuğunuza kattıkları ve kazandıkları önemlidir.
 • Küçük bir kara tahta & tebeşir.
 • Çocuk şarkı kaset CDleri
 • Şekil, renk, ses, harf, sayı ve kavram eşleştireceği oyunlar
 • Renkli resimleri eşleştirme-tamamlama
Tarih: Çarşamba, Aralık 9th, 2009
Yazı Kategorisi: Çocuk ve Hayat, Çocuk ve Oyun & Oyuncak

Yazar Hakkında

Bu sitede yayınlanan yazılar site sahibinin yazılı izni olmadan, kısmen dahi olsa kullanılamaz. Sitede yer alan yazı, haber ve makaleler bilgilendirme amaçlıdır, teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz.

Bir Yorum Ekleyin